Vytištěno ze stránky https://www.spektrometry.cz/automobilove-katalyzatory/index.php

Katalyzátory - Spektrometry VANTA pro měření katalyzátorů a filtrů pevných částic (DPF)

Provedení pro analýzy keramických autokatalyzátorů z hlediska obsahu platiny, palladia a rhodia. Vhodné pro výkup katalyzátorů.

Verze pro autokatalyzátory - přesné měření včetně prvků Pd, Pt,Rh ... a dalších

Přesnost, rychlost, výkonnost, spolehlivost.

Pro měření katalyzátorů se dnes již celosvětově primárně používají nové ruční spektrometry VANTA. Tyto přístroje v provedení pro analýzu automobilových keramických autokatalyzátorů a filtrů pevných částic (DPF) provádí rychlé a přesné stanovení obsahu drahých kovů v keramické hmotě.

Analýza typicky dle modelu přístroje trvá do 30 - 60 vteřin a přístroj poskytuje velmi přesné výsledky platiny, paladia a rhodia (Pt, Pd, Rh). Přesnost je srovnatelná s laboratorními přístroji. Přesná identifikace těchto kovů je zásadní, protože jsou nesmírně cenné. V přístroji jsou komplexní kalibrace zahrnující i rušivé prvky jako jsou W, Se, Ta a další. Díky tomu přístroj zobrazuje správné koncentrace zájmových prvků (Pd,Pt,Rh), i pokud je hmota dotovaná nebo padělaná. Často totiž nastávají i případy, kdy prodejce cíleně katalyzátor chemicky vypláchne (extrahuje drahé kovy) a katalyzátor již nemá deklarovanou katalogovou hodnotu nebo byla vložka vyměněna. Měřením automobilových katalyzátorů spektrometrem VANTA tak můžete předejít značným finančním ztrátám ve srovnání s katalogovým výkupem.


Potřebujete více informací o produktu nebo máte zájem o cenovou nabídku?


Vše co pro analýzu potřebujete je spektrometr VANTA a přímý přístup ke keramické hmotě. Katalyzátor je tedy nutno vyjmout z kovového obalu nebo část obalu odříznout tak, aby bylo možné buď přístroj na keramickou hmotu přiložit (orientační analýza), nebo lépe, provést odvrt skrz keramickou hmotu a vzniklý prach upravit a zanalyzovat přístrojem. Možnost recyklovat kovy platinové skupiny (Platinum Group Metals - PGM) z keramických katalyzátorů značně pomáhá uspokojit poptávku po těchto kovech. Automobilové katalyzátory tvoří více než polovinu poptávky po platině a palladiu a většinu poptávky po rhodiu. Znalost přesného % obsahu PGM v materiálu katalyzátoru je pro zpracovatele zásadní, aby byli schopni správně ocenit vykupovaný materiál. Samotné ovládání ručního spektrometru VANTA je velmi jednoduché. Zapnutí trvá necelých 30 vteřin a poté již jen přiložíte přístroj ke keramické hmotě či prachu, stisknete spoušť a ihned od první vteřiny vidíte na displeji množství Pt, Pd, Rh. Přístroj umí zobrazovat jak % obsah kovů tak i přepočítávat na g/kg pro rychlejší stanovení ceny.

Výsledek měření autokatalyzátoru - spektrometr VANTA - Olympus

Ruční spektrometry VANTA vynikají svojí outdoor robustní konstrukcí (odolnost proti pádu dle armádní normy STD-MIL-810-G video), odolností proti vodě a prachu (dle IP 54 pro celý spektrometr), teplotní stabilitou (přístroj spolehlivě pracuje v rozmezí teplot -10°C až +50°C – přičemž dokáže kontinuálně pracovat i při +50°C). Spektrometry VANTA používají technologii AXONTM, která zajišťuje trvalou správnost výsledků měření nehledě na vnějších vlivech (teplota, tlak, …).

Častým doplňkem z volitelného příslušenství je WiFi modul. Ten umožňuje jak automatizované bezdrátové přenášení dat a jejich zpracování (přístroj umí data automaticky odesílat do síťové složky ať už na NAS DISK nebo Váš server – podporovány jsou i doménové) nebo pro zobrazení dat na Vašem mobilním telefonu (podporovány jsou telefony s Android a iOS).

Samozřejmostí je možnost přímého uložení výsledků ze spektrometru na USB klíč bez potřeby využití počítače. K dispozici je rovněž i software pro PC (Windows), pomocí kterého lze data prohlížet, stahovat anebo spektrometr i ovládat. Spektrometry VANTA využívají osvědčených displejů s vysokým kontrastem – tyto displeje jsou perfektně čitelné i na přímém slunci. Celý design spektrometru VANTA je uzpůsoben pro práci v náročných podmínkách.

Modré modely VANTA lze vybavit panoramatickou kamerou pro rychlé focení vzorků, identifikace a přenášení značení. Tyto fotky se pak automaticky tisknou na protokolu v PDF.

Pro aplikaci keramických katalyzátorů a DPF je možné použít několik modelů spektrometrů VANTA – kontaktujte nás – poradíme Vám s výběrem modelu vhodného přímo pro Vaše účely.

O tomto přístroji nestačí jen číst - tento přístroj musíte vidět v akci!

Princip funkce katalyzátoru

Vnitřní keramické voštinové struktury konvertorů katalyzátoru jsou potaženy povlakem, který obsahuje Pt, Pd a Rh. Mohou být přítomny i další prvky, které podporují katalýzu. Spolu s přesným měřením koncentrací Pt, Pd a Rh pokrývá sada prvků analyzátoru Vanta několik dalších prvků běžně přidávaných do povlaku. Za účelem ochrany před podvody zahrnují kalibrace spektrometrů VANTA také prvky, které mohou jednotlivci přidat do katalyzátorových materiálů, aby falešně zvýšili hodnoty drahých kovů. Použitím spektrometru bez těchto speciálních kalibrací se tak uživatel vystavuje značnému riziku podvodu a ztráty financí – je tedy zcela kritické používat správný spektrometr pro tuto aplikaci.

Spolehlivé výsledky

Testované vzorky referenčních standardů byly rozdrceny, vysušeny a prosety na konstantní velikost, homogenizovány a předány analyzátoru v kyvetách s 4 µm filmem Prolene®. Pro přesné a reprezentativní výsledky je nutná takováto příprava vzorku. Pokus o analýzu povrchu keramického plástu může přinést zavádějící výsledky – takové měření je pouze orientační. Důležitým faktorem pro správnou analýzu je i plocha, ze které analyzátor snímá složení materiálu. Spektrometry VANTA vynikají optimalizovanou geometrií vstupního okénka s dostatečně velkým otvorem pro dosažení nejlepších možných výsledků. V praxi bylo ověřeno, že menší vstupní okénko má negativní dopad na správnost analýz. Třicet vzorků bylo testováno po dobu 60 sekund na test pro modely Vanta. U všech modelů VANTA bylo dosaženo vynikající korelace. Korelace byla zachována, i když vzorky sestávaly z různých matic se širokou škálou dalších prvků. Příklad výsledků a korelace je uveden v grafech:

Typické použití přístroje VANTA pro autokatalyzátory:

  • Velmi přesná a ultra rychlá nedestruktivní chemická analýza - používají jak výrobci pro kontrolu tak firmy, které vykupují katalyzátory, tedy vykupují drahé kovy z katalyzátorů..
  • Okamžité ověřování množství Pd, Pt, Rh při výkupu a zpracování keramické hmoty.
  • Vylučování falzovaných či vypláchnutých autokatalyzátorů / automobilových katalyzátorů. Již nevykoupíte žádné vypláchnuté katalyzátory.
  • Zjištění množství platiny v katalyzátorech, zjištění množství rhodia, paladia a dalších prvků v katalyzátorech.

Výhody spektrometrů VANTA

Analyzátor Vanta je vynikajícím nástrojem pro přesné stanovení množství Pt, Pd a Rh v připravených vzorcích automobilových katalyzátorů. Díky vysoké hodnotě prvků platinové skupiny (PGM) je přesné stanovení těchto prvků komerčně důležité. Spektrometr VANTA má nejlepší přesnost a je preferovaným modelem pro analýzu automobilových katalyzátorů. Model VCA a VCR je schopný analyzátor pro ty, kteří také požadují analýzu slitin s lehkými prvky. SiPIN modely spektrometrů VANTA jsou je vynikající a nákladově efektivní nástroj pro základní analýzu Pt, Pd a Rh v automobilovém katalyzátorovém materiálu. Spektrometr VANTA je tím správným nástrojem a odpovědí na otázku : "jak zjistit cenu katalyzátorů?".

Reference

Spektrometry VANTA používají všichni přední zpracovatelé keramické hmoty z autokatalyzátorů. Pro výkup katalyzátorů jde o nejčastěji používaný spektrometr. Kontaktujte nás, rádi Vám poskytneme bližší informace, zodpovíme otázku kolik stojí analyzátor katalyzátorů, zašleme cenovou nabídku a doporučení.

Provádíme prodej spektrometrů na katalyzátory - vystavíme cenovou nabídku na klíč,
poskytneme ceník spektrometrů v konfiguraci pro Vaši aplikaci.

Mám zájem
o cenovou nabídku
Vytištěno ze stránky https://www.spektrometry.cz/automobilove-katalyzatory/index.php