Vytištěno ze stránky https://www.spektrometry.cz/analyza-drahych-kovu-au-pd-pt/analyzator_drahych_kovu_analyzator_zlata.php

RTG ANALYZÁTORY DRAHÝCH KOVŮ, ANALYZÁTORY ZLATA, SLITIN ZLATA, SPEKTROMETRY NA ZLATO

Dodáváme spektrometry a analyzátory pro rychlé, přesné a zcela nedestruktivní analýzy drahých kovů a slitin drahých kovů. Tyto analyzátory drahých kovů fungují na bázi ED-XRF (energiově disperzní rentgenové fluorescence) a jsou tak schopny okamžitě a bez zanechání jakýchkoliv stop přesně stanovit jak procentuální obsah prvků: Au, Pd, Ag, Pt, Ir, Rh, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Zr, Nb, Mo, Hf, W, Ta, Re, Pb, Sn, Bi, Sb, tak přesně stanovit ryzost - množství karátů. Tyto analyzátory jsou přímo určené pro okamžitou analýzu šperků, drahých kovů a jejich slitin, zlomkového zlata, investičních slitků, investičních mincí, dentálních slitin a dalších běžných i atypických forem drahých kovů.

Drahé kovy a jejich slitiny

Na celosvětovém trhu včetně ČR a SR se již pro analýzu drahých kovů masivně prosadily ruční spektrometry Innov-X série DELTA, které se používají pro okamžité přesné zjištění chemického složení materiálů včetně analýz drahých kovů a jejich slitin a dále pak spektrometry GoldXpert rovněž Innov-X. V ČR a SR je instalováno již přes 1 000 analyzátorů Innov-X, přičemž se jsou používány i státními institucemi, jako je puncovní úřad v ČR a SR. Výhody použití ručního spektrometru jsou:

  • přístroj pro přesné stanovení ryzosti a okamžité stanovení výkupní ceny - přesná analýza drahých kovů
  • NOVĚ: detekce pozlacení - přístroj okamžitě a zcela nedestruktivně odhalí pozlacení! (Gold Plating detection technology identifies gold plated on non-gold substrates).
  • možnost provádění analýzy přímo u zákazníka - rychlá analýza drahých kovů
  • detekce i jedovatých prvků
  • rychlá analýza (třídění během jedné vteřiny!) a vysoká přesnost (přesnost je plně ekvivalentní stolním spektrometrům)
  • zcela nedestruktivní měření - vzorek zůstává nepoškozen
  • měření všech prvků v jednom cyklu = bez nastavování je možné měřit ryzí zlato, slitiny zlata, stříbra, platiny atp. Vše na jeden stisk spouště!
  • falzifikáty i zlacení jsou odhaleny během vteřiny!
  • přístroj má volitelně integrovanou FULL VGA kameru se zaměřovačem s možností zmenšení analyzované plochy na pouhé 3 mm!
Spektrometry Innov-X mají vynikající přesnosti, velmi jednoduché ovládání a analýzy z nich jsou plošně uznávané.

Ryzost zlata a puncovní značky - analýza drahých kovů

Ryzí zlato má 24 karátů, je velmi měkké a snadno se deformuje. Proto je pro výrobu šperků nevhodné, nevydržely by běžné nošení. Ideální pro výrobu zlatých šperků jsou slitiny zlata s jinými kovy, které zlepšují jeho vlastnosti. Nejčastěji se používá slitina se stříbrem nebo mědí. Podle toho, které kovy jsou ve slitině se zlatem, se mění tvrdost i barva zlata. Můžete tak mít zlaté šperky v různé barvě – od žluté, přes bílou, červenou, ale také zelenou či modrou. Každý světadíl má jinou oblíbenost. V Asii se nejčastěji setkáte se žlutým zlatem o ryzosti 22 karátů. V Evropě nebo Americe pak vede ryzost zlata od 8 do 18-ti karátů, tedy zlato v mnohem nižší ryzosti.

 

Ryzost zlata se udává nejen v karátech, ale také v tisícinách vyjadřujících podíl zlata ve slitině (např. 999,9/1000). Máme pro vás přehled, kolikati karátové zlato má jaký podíl zlata ve slitině.

8 karátů = 333/1000
9 karátů = 375/1000
14 karátů = 585/1000
18 karátů = 750/1000
21,6 karátů = 900/1000
22 karátů = 916,7/1000
23 2/3 karátů = 986/1000 ( dukátové zlato )
24 karátů = 999/1000 ( ryzí zlato )
Pro cenu šperku je určující nejen ryzost zlata, ale také jeho hmotnost. Ta se udává buď v gramech nebo v tradičních jednotkách trojských uncích, označovaných zkratkou "oz" (trojská unce = 31,1034807 gramů). Zlaté šperky jsou často označovány puncovní značkou, která indikuje množství karátů daného šperku. Tyto značky však bývají bohužel často padělány, a proto se vyplatí provést nezávislou nedestruktivní kontrolu šperku pomocí ručního spektrometru DELTA nebo stolního analyzátoru drahých kovů GoldXpert. Během jednotek vteřin pak máte díky těmto přístrojům jistotu zda šperk, zlomkové zlato či investiční slitek svým složením odpovídá deklarovaným hodnotám.

ED-XRF spektrometr VANTA GX na drahé kovy

Analyzátor zlata a drahých kovů VANTA GX je stolní RTG spektrometr určený pro rychlé a spolehlivé ověřování ryzosti jak investičního zlata a drahých kovů, tak i šperků, zlomkového zlata a dalších cenností. Vyniká přesností, nedestruktivitou analýzy, jednoduchostí obsluhy a líbivým designem.

Analýza je zcela nedestruktivní = vzorek zůstává nezměněn v původní podobě. Výstupem měření je prvkové složené měřeného vzorku s procentuálním vyjádřením zastoupení jednotlivých prvků, výpočet karátů a také informace, zda je vzorek galvanicky pozlacen.

4,6/5 - 29 hodnocení.

ED-XRF spektrometr GoldXpert na drahé kovy

Tento kompaktní stolní snadno převozitelný RTG spektrometr pro analýzy drahých kovů a slitin je určen pro přesné a rychlé stanovení ryzosti drahých kovů, určení karátů, automatickou detekci galvanického pozlacení. Je možné jej napájet z 230V i na baterii. Přístroj má integrovanou kameru pro přesné polohování a zaměření vzorků a velmi snadno tak lze analyzovat různé šperky, prstýnky, řetízky a geometricky rozmanité vzorky. Díky možnosti fokusace RTG paprsku se lze zaměřit na konkrétní část vzorku. Běžně se tento přístroj používá při výkupu drahých kovů, v zastavárnách ale i u výrobců a obchodníků šperků a investičních mincí.

4,5/5 - 103 hodnocení.

Ruční spektrometr VANTA VCR pro kovy a slitiny

Zcela nový ruční rentgenový analyzátor VANTA VCR s SDD detektorem s GRAPHENE okénkem s vynikajícím rozlišením 137eV a speciální anodou pro analýzy kovů, slitin, drahých kovů, elektrošrotu a dalších materiálů.

Aktuálně nejmodernější ruční rentgenový analyzátor na celosvětovém trhu - jedná se o přístroj nejvyšší třídy. Přístroj VANTA je vyvinut a vyráběn přímo v USA, Waltham, MA. Používá několik celosvětově unikátních patentů. Používá novou technologii AxonTM. Vyniká extrémní rychlostí analýzy, vynikající přesností, odolností a spolehlivostí svého provedení. Splňuje všechny zvýšené požadavky na ruční analyzátory pro analýzy kovů a slitin, třídění šrotu, analýzy šrotu, PMI, analýze drahých kovů, elektrošrotu a další. Používá řadu nových technologií. Třídění kovů či třídění šrotu během jedné vteřiny! Kompletní analýza s laboratorní přesností za 1 vteřinu. Typická aplikace je analýza chemického složení kovů a slitin, PMI, QC, QA. Rychlé 100% třídění kovů či třídění šrotu. Všechny prvky včetně Al, Mg, Si, P, S jsou analyzovány bez vakua či hélia a to s bezkonkurenční rychlostí a přesností. Špičkový poměr cena / výkon.

4,5/5 - 219 hodnocení.

Dostupné varianty produktu
Ruční spektrometr VANTA ELEMENT

Novinka roku s garancí bezkonkurenční ceny. Ruční analyzátor VANTA ELEMENT vychází z velmi oblíbené řady spektrometru VANTA. Tyto přístroje vynikají vysokou užitnou hodnotou, spolehlivostí a analytickou výkonností. Přístroj VANTA je vyvinut a vyráběn přímo v USA, Waltham, MA. Používá několik celosvětově unikátních patentů.

Tento oblíbený a výkonný ED-XRF ruční spektrometr slouží k okamžitému určení prvkového složení kovů a slitin. Současně VANTA automaticky vyhledá a přiřadí odpovídající materiálovou normu / jakost. Vysoká rychlost a přesnost analýz umožňuje provádění 100% pozitivní materiálové identifikace nebo rapidního třídění materiálů.

Přístroj je možné vybavit i pro analýzu autokatalyzátorů, screening elektroniky z hlediska obsahu drahých kovů, pro přesné analýzy drahých kovů a jejich slitin včetně automatické detekce galvanického pozlacení a další aplikace. Výborný poměr cena / výkon. Odolnost proti vodě a prachu dle IP 54, testován na pád dle armádní normy STD-MIL-810-G

Dostupné varianty produktu
Ruční spektrometr DELTA ELEMENT

Ruční analyzátor DELTA ELEMENT vychází z velmi oblíbené řady spektrometru DELTA. Tyto přístroje vynikají vysokou užitnou hodnotou, spolehlivostí a analytickou výkonností. Přístroj DELTA je vyvinut a vyráběn přímo v USA, Waltham, MA. Používá několik celosvětově unikátních patentů.

Tento oblíbený a výkonný ED-XRF ruční spektrometr slouží k okamžitému určení prvkového složení kovů a slitin. Současně DELTA automaticky vyhledá a přiřadí odpovídající materiálovou normu / jakost. Vysoká rychlost a přesnost analýz umožňuje provádění 100% pozitivní materiálové identifikace nebo rapidního třídění materiálů.

Přístroj je možné vybavit i pro analýzu autokatalyzátorů, screening elektroniky z hlediska obsahu drahých kovů, pro přesné analýzy drahých kovů a jejich slitin včetně automatické detekce galvanického pozlacení a další aplikace. Výborný poměr cena / výkon.

Dostupné varianty produktu
Vytištěno ze stránky https://www.spektrometry.cz/analyza-drahych-kovu-au-pd-pt/analyzator_drahych_kovu_analyzator_zlata.php