Vytištěno ze stránky https://www.spektrometry.cz/spektrometry/mobilni_spektrometr_belec_compact_port.php

MOBILNÍ JISKROVÝ SPEKTROMETR - BELEC COMPACT PORT

Včetně přesné analýzy uhlíku, fosforu a síry.

Přesný mobilní spektrometr pro analýzu kovů a slitin

Belec Compact Port je vysoce přesný a výkonný jiskrový mobilní optický emisní spektrometr. Slouží pro velmi přesné mobilní chemické analýzy nebo rychlá a spolehlivá třídění kovových materiálů přímo v provozních podmínkách. V ČR a SR je instalováno již přes 90 spektrometrů Belec Compact Port. Jedná se zejména o renomované podniky požadující trvalou přesnost a stabilitu měření v kombinaci se spolehlivým a kvalitním provedením přístroje.

Precizní optický systém zaručuje spektrometru vynikající analytické výsledky plně srovnatelné s laboratorními spektrometry. Ve spektrometru může být osazeno až 36 analytických kanálů (měřených prvků) a může být nakonfigurován současně pro více bází/matric jako jsou například Fe, Ni, Al, Cu, Ti a Co. Dodává se vždy plně nakalibrovaný dle konkrétní specifikace každého zákazníka.

Běžné koncentrační rozsahy prvků jsou uvedeny v přehledné tabulce. Na vyžádání je možné běžné rozsahy rozšířit.

Velkou výhodou spektrometrů Belec Compact Port je jejich univerzálnost použití. Spektrometr může být vybaven argonovou odjiskřovací pistolí pro velmi přesné chemické analýzy běžných prvků včetně uhlíku, nebo speciální argonovou pistolí umožňující navíc i analýzu P a S. Pro rychlé třídění materiálů se používá vzduchová odjiskřovací pistole, kde měření trvá pouhé 3 vteřiny! Tyto výměnné pistole jsou připojeny ke spektrometru přes speciální konektor, takže je lze za provozu podle potřeby jednoduše okamžitě zaměnit.

Firma BELEC dále nabízí ve svém příslušenství širokou řadu adapterů umožňujících měření chemického složení různých tvarů vzorků. Jedná se o dráty, tyče, trubky, kuličky a svary. Německá firma BELEC patří mezi největší světové výrobce mobilních spektrometrů a představuje jednoznačnou špičku v tomto oboru.

Charakteristika: přenosný, mobilní spektrometr

Spektrometr Belec Compact Port byl vyvinut, aby poskytoval maximálně přesné výsledky při zachování co nejlepší mobility. Svou nízkou váhou 17kg a malými rozměry se tento výkonný a přesný spektrometr řadí mezi nejmenší, ale nejpřesnější spektrometry. Lze používat na dodávaném robustním vozíku jako mobilní přístroje nebo jako přenosný spektrometr.

Výhody a benefity

Optický systém

Precizní konstrukce optického systému umožňuje optimální výběr nejlepších spektrálních čar pro všechny analyzované prvky. Ve spektrometru může být osazeno až 36 analytických kanálů a může být nakonfigurován současně pro více bází (Např. pro souběžné měření ocelí, slitin hliníku, slitin mědi, atp.). Optický systém je osazen moderními japonskými fotonásobiči HAMAMATSU nejvyšší kvality. Široký dynamický rozsah a vysoká citlivost těchto detektorů umožňují velmi přesná měření koncentrací prvků v širokém měřicím rozsahu.

Výstupní štěrbiny spektrometru jsou speciálně zakřivené, přesně přizpůsobené tvaru spektrálních čar. To zajišťuje vynikající rozlišovací schopnost optického sytému, takže sousední spektrální čáry jsou dokonale rozlišeny. Toto výborné optické rozlišení je velmi důležité zvláště pro přesnou analýzu vysokolegovaných materiálů a prvků s nízkými koncentracemi.

Optický systém je teplotně stabilizován, což zajišťuje spektrometru výbornou dlouhodobou stabilitu i při významných změnách okolní teploty.

Měřící a řídící systém spektrometru

Řízení a zpracování dat ve spektrometru zajišťuje elektronický měřící a řídící systém ve spojení s robustním integrovaným AT CPU ULV Celeron®. Pro vyloučení elektromagnetického rušení je spojení mezi řídící jednotkou a budícím zdrojem provedeno optovodiči.

Obsluha spektrometru

Spektrometr je ovládán pomocí vestavěné prachotěsné ergonomické klávesnice na čelním panelu spektrometru. Data jsou zobrazována na barevném průmyslovém dotekovém displeji. Tento kvalitní displej má vysoký kontrast a úhlopříčku plných 10.4". Čtení výsledků je možné i při pozorování displeje z různých úhlů. Formát dat je vždy přizpůsobován velikosti displeje, takže čitelnost zobrazovaných dat je vždy velmi dobrá i z větší vzdálenosti.

Ovládání a řízení spektrometru zajišťuje spolehlivý řídící program BELEC WIN pracující pod Microsoft Windows Professional. Standardní verze programu obsahuje všechny nezbytné funkce pro měření a následné zpracování naměřených výsledků včetně podpory tisku atestů, generování PDF atp. Program zahrnuje rozsáhlou knihovnu norem a tříd materiálů, která je plně uživatelsky editovatelná. Práce se spektrometrem Belec Compact Port je velice jednoduchá i pro nezkušené uživatele.

Příslušenství

Ke spektrometru Belec Compact Port lze přes speciální konektor připojit 3 různé typy odjiskřovacích pistolí.

 • Argonová odjiskřovací pistole
  S touto pistolí lze provádět vysoce přesná měření. Současně s ostatními běžnými prvky umožňuje i velmi přesné měření uhlíku (C).
 • Vzduchová odjiskřovací pistole
  Tato pistole umožňuje provádět velmi rychlé třídění nebo kontrolu záměny materiálů. Identifikace materiálu je provedena do 3 sekund. Naměřené hodnoty jsou zobrazeny na displeji včetně odpovídající normy materiálu. Pokud je zjištěna záměna, je tato informace zobrazena na displeji a zároveň je signalizována kontrolkou přímo na pistoli. K této pistoli není potřebný žádný plyn!
 • Speciální odjiskřovací pistole
  Tato pistole umožňuje navíc analyzovat i fosfor (P) a síru (S). Protože světlo s nízkými vlnovými délkami pod 200nm vyzařované těmito prvky nemůže být bez útlumu přenášeno optickým kabelem do optiky spektrometru, je do této pistole vestavěn malý spektrometr pro analýzu těchto dvou prvků. Odjiskřovací pistole je i tak stále velmi lehká a práce s ní pohodlná a jednoduchá. Zákazník, který zvolí tuto pistoli již nepotřebuje argonovou odjiskřovací pistoli.
 • Pojízdný vozík
  Protože argonová a speciální odjiskřovací pistole vyžadují argon, dodává firma Belec speciální pojízdný vozík. Jeho ergonomická konstrukce umožňuje komfortní obsluhu spektrometru.
 • Adaptery
  Firma Belec nabízí ve svém příslušenství širokou řadu adapterů pro měření chemického složení drátů (již od 0,5mm) trubek, svarů, kuliček a malých vzorků.

Aplikace

Belec Compact Port otevírá zcela nové možnosti všestranného využití mobilního jiskrového spektrometru. Spektrometr může být využíván ke vstupní i výstupní kontrole materiálů různých strojírenských firem, při kontrole potrubí na stavbách, v kovárnách, armaturkách, třídění odpadu na šrotišti nebo přímo v laboratořích. Změna aplikace není pro spektrometr žádný problém. Veškerou manipulaci se spektrometrem včetně jeho dopravy na místo určení zvládne jedna osoba. Přístroj lze používat jako mobilní spektrometr na vozíku nebo jako přenosný spektrometr.

Speciální optický systém

 • Uspořádání Paschen-Runge, DVOJITÝ SPEKTROMETR
 • Ohnisková vzdálenost - 300 mm
 • Vlnový rozsah 190-410 nm, 210-430 nm
 • Mřížka - 3600 vrypů/mm
 • Reciproká disperze - 0,9 nm/mm (v 1. řádu)
 • Teplotní stabilizace
 • Odolnost proti mechanickým šokům.
 • Žádná potřeba profilace optiky.

Řídící počítač

 • průmyslový moderní integrovaný počítač Mobile AT-CPU ULV Celeron® určený pro teploty -10 ºC až +50 ºC
 • 2 konektory USB, konektor VGA, ethernet RJ-45 pro připojení k LAN nebo Internet
 • integrovaná ergonomická alfanumerická klávesnice a barevný dotekový displej 10,4"
 • operační systém Microsoft Windows 10 Embedded
 • více informací viz prospekt níže.

SPECIFIKACE SPEKTROMETRU BELEC COMPACT PORT:

BCPO

Rozměry (Š x V x H)

36 x 20 x 42 cm

Hmotnost přístroje

17kg

Napájení

230V / 50 Hz

Vystavíme cenovou nabídku přímo na klíč,
poskytneme ceník spektrometrů v konfiguraci pro Vaši aplikaci.

Mám zájem
o cenovou nabídku

PROSPEKTY KE STAŽENÍ:

4,6/5 - 36 hodnocení.

Vytištěno ze stránky https://www.spektrometry.cz/spektrometry/mobilni_spektrometr_belec_compact_port.php